Ortodoncie Ostrava
ÚVODNÍ STRÁNKA O ČEM JE ORTODONCIE NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY PROFESNÍ INFORMACE KDE NÁS NAJDETE

Nejčastější dotazy

Kdy začít s léčbou?

Je dobré se poradit s praktickým stomatologem, ten řekne, kdy je ten správný čas u které vady. Pokud je někdo se svým chrupem nespokojený, může se na ortodontistu obrátit sám.
Léčba fixními aparáty se většinou začíná ve věku 12-14 let, ale za určitých podmínek je léčba možná i v dospělosti.

Nekazí se více zuby s fixním aparátem?

Pokud se dodržuje perfektní hygiena, tzn. čistí se zuby po každém jídle a používají se doporučené kartáčky, tak by k žádnému poškození nemělo dojít.

Bolí nasazování fixního aparátu?

Samotné nasazení pevných rovnátek nebolí, trvá to přibližně hodinu, ale prvních několik dnů může být nepříjemných.Je třeba si zvyknout na něco nového v ústech, zuby mohou být citlivé při kousání, pokud některá část rovnátka odírá, dá se použít ochranný vosk k překrytí takových míst.

Jaká jsou omezení?

Není třeba držet žádné diety, ale je dobré dát pozor na tvrdá jídla, např. topinky raději vynechat, tvrdou zeleninu (mrkev, kedlubnu) nakrájet nebo nastrouhat, pozor na pecky v ovoci a kosti v mase! Uvolněné zámky a kroužky se sice dají znovu nalepit, ale opakovaným uvolňováním těchto součástí pevných rovnátek se prodlužuje doba léčby.

Je sejmutí fixního aparátu bolestivé?

Bolestivé není, ale může být trochu nepříjemné. Zámečky i kroužky se uvolní speciálními kleštěmi a zbytky lepidla se odstraní jemnými frézkami, nakonec se povrch zubů vyleští, aby zuby po léčbě měly stejný vzhled jako před léčbou.

Je nutné nosit udržovací rovnátka?

Jedná se snímací aparátky, která se nosí ještě asi 3-5 let po sejmutí pevných rovnátek.Tato fáze léčby, tzv. retence je stejně důležitá jako předchozí aktivní léčba a vyplatí se ji dodržet.
Jinak se zuby mohou vracet do svého původního postavení před léčbou.
ÚVODNÍ STRÁNKA | O ČEM JE ORTODONCIE | NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY | PROFESNÍ INFORMACE | KDE NÁS NAJDETE (c) 2008-2020 MUDr. Mašková a ESC.CZ