Ortodoncie Ostrava
ÚVODNÍ STRÁNKA O ČEM JE ORTODONCIE NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY PROFESNÍ INFORMACE KDE NÁS NAJDETE

O čem je ortodoncie?

Cílem ortodontické léčby je dosáhnout správného postavení zubů, aby se zlepšilo žvýkání, vytvořily podmínky pro dobrou řeč a hlavně zlepšil vzhled pacienta. Ortodontická léčba tak přispívá k omezení kazivosti chrupu a napomáhá zdraví dásně, protože vyrovnané zuby se lépe a snadněji čistí.

Velká většina ortodontických vad je projevem dědičné vlohy. Ve všech vyspělých zemích se používají k úpravě postavení zubů a vad skusu fixní aparáty. Snímací aparáty většinou slouží k předléčení vady a nebo po sejmutí fixního aparátu k udržení již dosaženého výsledku léčby. Začátek léčby je rozdílný podle typu vady a podle zvolené techniky. Často se začíná kolem dvanáctého roku věku dítěte. U většiny pacientů je třeba nasadit fixní aparát v horní i dolní čelisti kvůli dosažení správného kontaktu zubů a jejich funkci při žvýkání. Jen v malém počtu případů lze použít fixní aparát pouze v jedné čelisti.

Ortodontie zažívá značný rozmach a většinou zdravotní pojišťovny hradí tuto léčbu jen částečně nebo vůbec ne. Moderní ortodoncie je drahá na celém světě a je to dáno velmi drahými a složitými součástmi aparátu, náročností práce vysoce kvalifikovaného personálu i nutností mít k dispozici široké spektrum pomůcek.

Základní podmínkou zahájení ortodontické léčby je perfektní hygiena. Fixní ortodontický aparát lze nasadit jen těm pacientům, kteří jsou ochotni si správně a často čistit svůj chrup. Jinak hrozí odvápnění skloviny kolem nalepených zámků.


Léčba fixním aparátem má dvě hlavní etapy:

První – aktivní část má dosáhnout správného postavení zubů.
Délka této léčby se liší podle závažnosti vady, průměrně trvá 1,5 až 3 roky.

Druhá část - retence má udržet zuby v dosaženém postavení.
Některé ortodontické vady se netýkají jen vadného postavení zubů, ale mohou být kombinovány s vadou skeletální, tzn. chybou v „kostěnném podkladu“.
Ve spolupráci s čelistním chirurgem je možné tyto vady také upravit kombinovanou ortodonticko-chirurgickou léčbou.
ÚVODNÍ STRÁNKA | O ČEM JE ORTODONCIE | NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY | PROFESNÍ INFORMACE | KDE NÁS NAJDETE (c) 2008-2020 MUDr. Mašková a ESC.CZ